İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Bankalardan, Devletten Geri Alabileceğiniz Ev Masrafları

Bankalardan, Devletten Geri Alabileceğiniz Ev Masrafları

Pandemi süreci sonrasında başlatılan tarihi konut kredisi kampanyaları ile yaz aylarında rekor oranlarda konut satışları olmasını sağladı. Son yıllarda yapılan toplam konut satışları ise çok yüksek rakamlara ulaşmış oldu. 

KONUT ALIMI SATIMI YAPANLARIN ALABİLECEĞİ MASRAFLAR

Konut alım satımlarının bu kadar yoğun olduğu dönemlerde ise vatandaşların gözden kaçırabildiği bazı noktalar olabiliyor. Bunlardan bazıları ise konut alım satım sürecinde ödenen masrafların geri iadesi. Ev alma sürecinde yapılan ödemelerin tutarları göz önünde bulundurulduğunda bu masraflar oldukça önemli rakamlara ulaşabiliyor. 

Geçtiğimiz dönemlerde ev alan vatandaşlar için bizlerde yapılan masraf ödemelerinin nasıl ve hangi şartlarda geri alınabildiğini araştırdık. İşte başvuruda bulunmanız durumunda sizlere geri ödenecek o masraflar. 

Tapu Harcı İadesi (Kentsel Dönüşüm Projeleri için)

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında ev sahibi olan vatandaşlar yeni tapuları aldığında tapu harcı ödemezler. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında yer alan hükümler çerçevesinde masraf ödemelerinde muafiyet sağlanıyor.

İlgili yönetmeliğin 7. maddesinde yer alan hükümlere göre kentsel dönüşüm projelerinden ev alanlar; noter harcı, belediyelerce alınan ücret ve harçlar, veraset ve intikal vergisi, damga vergisi, kullanılacak kredilerden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi ödemelerinden muaflar. Eğer ödeme yapmışlarsa geri alabilirler. 

Emlak Vergisi İadesi

Bilindiği üzere vatandaşlar her iki taksit halinde emlak vergisi ödemek zorunlar. Evi olanların yapmış olduğu bu emlak vergisi ödemelerinde de muafiyat bulunuyor. 

Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, evi 200 metrekarenin altında olanlar emlak vergisi ödemelerinden muaf olabilirler. Yine bu ödemelerde muafiyet hakkını bilmedi için ödeme yapanlar 5 yıllık süre için geri iade talebi oluşturabilirler. Tüm detaylar için kırmızı renkli bağlantıya tıklayın. 

Ekspertiz Ücreti İadesi

Ev alımlarının çok büyük bir kısmı kredi kullanarak yapıldı. Bu kredi kullanımlarında vatandaşların tamamı bankalara ekspertiz ücreti ödemesi yaptılar. 2020 yılında ekspertiz ücreleri bankalarda en az 800 TL en fazla ise 1200 TL olarak ödendi. Bu rakamlar arasında ekspertiz ücreti ödetyen vatandaşlar ise bu ücreti de alabilirler. 

Ekspertiz ücreti iadesinde dikkat edilecek nokta bankaların verdiği faturalar. Banka sizden tahsil ettiği ekspertiz ücreti için sizin adınıza kesilen bir fatura düzenlemişse ödediğiniz ücreti iade alamıyorsunuz. Ancak banka sizin adınıza bir fatura düzenlemeden para almışsa bu ödemeyi geri talep edebiliyorsunuz.

Kaynak: Emlak365Kategoriler
05326519412

adresimizmir.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
UA-128180531-1