İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Emlak Vergisi 2.Taksit Ödemeleri 1 Kasım'da Başlıyor!

Emlak Vergisi 2.Taksit Ödemeleri 1 Kasım'da Başlıyor!

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödenen emlak vergisinde 2. taksit dönemi geldi. 2018 yılı emlak vergisi 2.taksit ödemeleri 1 Kasım'da başlıyor. 

Emlak vergisi Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler emlak vergisinin mükellefi oluyor. 

Ayrıca bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Senede iki eşit taksit halinde ödenen vergi, taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Vergi borcu bağlı olunan ilçe belediyesinde ödeniyor. Ayrıca, belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubeleri ve PTT aracılığı ile de emlak vergisi ödemesi yapılabiliyor.

Emlak vergisi taksit ödemeleri

İlk taksitleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenen emlak vergisinde 2. taksit ödemeleri 1 Kasım'da başlıyor. Ödemeler 30 günlük süre içerisinde, ay sonuna kadar yapılabiliyor. 

Ödemenin 1 Aralık'a sarkması halinde aylık vergi cezası uygulanıyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında ceza kesiliyor.

Ancak tüm borcunu ilk taksit dönemi içerisinde kapatanlar Kasım'da herhangi bir bedel ödemiyor. Buna göre Emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi 30 Kasım 2018.

Emlak vergisini kimler ödemez?

Emlak vergisinde 1319 sayılı kanun kapsamında daimi ve geçici muafiyetlikler bulunuyor. Vergide ayrıca tek mesken muafiyeti bulunuyor. 200 metrekare büyüklüğü geçmeyen ve geliri olmayan tek ev sahipleri bir dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.

Emlak vergisinin iadesi

Emlak vergisinden muaf olduğundan habersiz bir şekilde vergisini ödeyen kimseler, emlak vergisinin geri ödenmesi için belediyeye müracaat edebiliyor.

Emlak vergisi oranları

Türü Büyükşehir Olan İller 

Mesken:Binde 2

İşyeri: Binde 4

Arsa: Binde 6

Arazi: Binde 2

Türü Büyükşehir Olmayan İller 

Mesken:Binde 1

İşyeri: Binde 2

Arsa: Binde 3

Arazi: Binde 1


Kaynak: EmlakKulisi
Kategoriler
05326519412

adresimizmir.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
UA-128180531-1