İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Emlak Vergisi Beyannamesinde Son Gün 31 Aralık 2018

Emlak Vergisi Beyannamesinde Son Gün 31 Aralık 2018

1 Ocak tarihi itibari ile gayrimenkul satın alan kimselerin emlak vergisi sorumluluğu 2019'da başlayacak. Bu gayrimenkuller için sene sonuna kadar beyanname verilmesi gerekecek....

Bu sene içinde gayrimenkul satın alan kimselerin vergisel sorumluluğunun bulunmamasının yanı sıra, emlak vergisi beyannamesi verme sorumluluğu bulunuyor. 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile gayrimenkul satın alan ve henüz beyanname vermemiş kimselerin önünde son 20 günü bulunuyor.

Emlak vergisi beyannamesi mesai saatleri içerisinde ilgili belediyeye gidilerek verilebiliyor. Belediyenin emlak servisinde emlak vergisi beyannamesi formu dolduruluyor. Formun belediye memuruna teslim edilmesi ile gayrimenkulün yeni sahibi de belediye kayıtlarına geçmiş oluyor. Böylece emlak vergisi mükellefi de değişmiş oluyor.

Yeni mükellefin sorumluluğu ise 2019 yılı itibari ile başlıyor. Vergi, senede iki eşit taksitler halinde ödeniyor. İlk taksit ödemesi Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. İkinci taksit ödemesi ise Kasım ayında gerçekleşiyor.

Ödemesini zamanında yapmayan malikleri gecikmenin yaşandığı her ay için yüzde 2'lik bir ceza bekliyor.

Emlak vergisi ne kadar?

Emlak vergisi bedeli, taşınmazın türüne, değerine ve bağlı olduğu belediyeye göre hesaplanıyor. Büyükşehir Belediyelerinde vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Kaynak: EmlakKulisi
Kategoriler
05326519412

adresimizmir.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
UA-128180531-1