İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Gayrimenkul Değerleme Sistemine Devlet Eli Değecek

Gayrimenkul Değerleme Sistemine Devlet Eli Değecek

Ev satma ve satın almada yeni bir döneme girildi. Artık gayrimenkulünüzün değeri uzmanlar tarafından belirlenecek. Gayrimenkul Değerlendirme Sistemi 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan karara göre uygulanmaya başlanacak. Gayrimenkul Değerlendirme Sistemi ile tarafsız ve bağımsız olarak uzmanlar tarafından gayrimenkul projenizin ya da taşınmazınızın değeri belirlenecek. Bu sayede vergilendirme sitemi tamamen değişecek. Artık tapuda taşınmazın değeri gerçeğinin çok altında gösterilemeyecek. Bu şekilde tapu harcının düşük gösterilmesi sebebiyle oluşan cezaların da ortadan kalkması beklenmekte.

Taşınmaz Değerleri Neden Düşük Gösteriliyor?

Bu sorunun cevabı çok basit. Her ne kadar 2019’un sonuna kadar toplam %3* oranında alınacak olsa da taşınmazın %4* oranında alınan tapu harcı bunun en büyük nedeni. Bir evin değeri 500 bin TL ise %4 oranından hesapla 20 bin TL tapu harcı ödenmekte. Harç taraflar tarafından aksi belirtilmezse hem alıcı hem de satıcı toplam harç bedelini yarı yarıya öderler. Yani 20 bin TL’lik bir harç tutarının 10 bin TL’sini alıcı, 10 bin TL’sini satıcı öder.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu masrafı olarak da bilinen tapu harcı, tapu dairelerinde gerçekleştirilen her türlü gayrimenkul satışlarından, gayrimenkulün belli bir oranında alınan harçtır. Harç oranı 31.12.2019 tarihine kadar taşınmaz değerinin %3’ü kadar alınacak olmakla beraber esasında %4’tür.*

Taşınmaz Değerlendirme Sistemine Kimler Başvurabilir?

Gayrimenkulün, yani taşınmazın değerlendirilmesini bankalar, kurumlar ve şahsen kendiniz talep edebilirsiniz. Gayrimenkul Değerlendirme Sistemi özellikle bankalar tarafından kredi verilmesi durumunda sıkça kullanılmaktadır.

Gayrimenkul Değerlendirme Sisteminin Ne Gibi Faydaları Olacak?

Gayrimenkul Değerlendirme Sistemi sadece tapu harçlarının düzene girmesini sağlamayacak. Değerlendirme raporlarına göre toplanan bilgiler sonucunda Türkiye’nin şehirlere ve bölgelere göre gayrimenkul değerlerinin bulunduğu bir harita ağı da oluşturulabilecek. Doğal nedenler ve beşeri olaylardan kaynaklı taşınmaz değerlerinin değişimleri daha kolay takip edilebilir hale gelecek. Ayrıca yatırım yapacak şahıslar ve kurumlar için geniş bir bilgi ağı sağlanmış olacak.
Taşınmaz değerlendirmesinde tapuya taşınmazının gerçek değeri kaydedilecek; böylece düşük değer gösteriminden doğan cezaların önüne geçilmiş olunacak. Taşınmazınızın değeri belli olduğu için daha adil bir vergilendirme sisteminin kurulması sağlanacak.

*Resmi veriler sonrasında değişme gösterebilir.Kategoriler
05326519412

adresimizmir.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
UA-128180531-1