İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Gayrimenkulde Devrim Niteliğinde Düzenleme

Gayrimenkulde Devrim Niteliğinde Düzenleme

Gayrimenkul sektörünün uzun bir süredir beklediği yabancıya vatandaşlık konusundaki yeni düzenleme devreye girdi. Yeni düzenleme ile yabancıya satılan konut adedinin bu yılın sonunda 30 bine ulaşması bekleniyor.

İnşaat sektörünün uzun süredir talep ettiği yabancıya konut satışını artırması beklenen yeni teşvik devreye girdi. Para Dergisi'nden Okhan Şentürk'ün haberine göre Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi. 250 bin dolarlık gayrimenkul satın alan yabancılar tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilecek. Gayrimenkul sektörünün beklediği indirim, yabancı yatırımcıyı teşvik ederek, sektörde doping etkisi yaratacak.

Resmi Gazete’nin 19 Eylül tarihli sayısında yayımlanan 106 sayılı kararla, yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişiyle ilgili bazı düzenlemeler değiştirildi. Bu kapsamda, gayrimenkul sektörü temsilcilerinin de değişiklik talep ettiği, 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancıya ‘Türk vatandaşlığı’ hakkı tanınması ile ilgili maddede düzenleme yapıldı ve söz konusu limit 250 bin dolara indirildi. Yeni düzenlemeyi değerlendiren gayrimenkul sektörünün temsilcileri, bu düzenlemenin Türkiye gayrimenkul sektörünün gelişimi adına, sektörün önünü açacağına vurgu yaptılar.

TARİHİ REKOR

Yabancıya konut satışında ise gayrimenkul sektörü her ay yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ağustos 2018 dönemine ilişkin konut satışları verilerine göre, bu yılın ağustos ayı itibariyle yabancıya konut satışı 2017 Ağustos ayma göre yüzde 129.6 oranında artarak 3 bin 866 adet olarak gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ağustos 2018’de ilk sırayı 1.141 konut satışı ile İstanbul-aldı. İstanbul’u sırasıyla 675 konut satışı ile Antalya, 307 konut satışı ile Bursa, 305 konut satışı ile Ankara ve 263 konut satışı ile Yalova izledi.

Ülke uyruklarına göre ağustos ayında en fazla satış Irak vatandaşlarına yapıldı. Irak vatandaşları, Türkiye’den 944 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 394 konut ile İran, 275 konut ile Suudi Arabistan, 271 konut ile Kuveyt ve 192 konut ile Rusya Federasyonu izledi.

Bu yılın ilk sekiz ayı toplamında ise yabancıya satılan konut adedi 18 bin 540 adede ulaştı. Sektör, geçtiğimiz yıl yabancıların aldığı 22 bin 234 adet konut karşılığında 4.6 milyar dolar gelir elde etti. Bu yılın ilk sekiz ayı itibariyle yabancıya satılan konut miktarı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42.56 oranında arttı. İlk sekiz ayda yabancıya yapılan konut satışı tutarı 3 milyar dolara yaklaştı. Bu yıl sonu itibariyle yabancıya satılan konut miktarının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 50 artış göstererek, 6 milyar doları yakalaması öngörülüyor.
Kategoriler
05326519412

adresimizmir.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
UA-128180531-1