İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Kira Geliri Olanlar Dikkat!

Kira Geliri Olanlar Dikkat!

Bütçe açığı her geçen gün artarken hükümet yeni vergi reformu yasası ile vergiden daha fazla gelir elde etmeyi hedefliyor. Değerli konut vergisi ile lüks konut sahibi olanlara fazla vergi alırken bir düzenlemede kira zengini olanlar için yapılacak!

Vergi Reformu Paketi üzerinde düzenlemeler devam ederken ortaya çıkan taslak beraberinde pek çok tartışmayı da getirdi. 

Değerli konut vergisi, rant vergisi, konut değerleme sistemi ile daha yüksek tapu harcı ve emlak vergisi gibi konut sahiplerini yakından ilgilendiren çok sayıda düzenlemeyi barındıran paketin içerisinde kira geliri olan kişileri de ilgilendiren bir düzenleme olduğu ortaya çıktı. 

Kira Geliri Yüksek Olanlara Ek Vergi Mi Gelecek?

Sözcü Gazetesi yazarlarından Erdoğan Süzer tarafından yapılan habere göre kira geliri olanlardan 2020 yılında geriye dönük vergi alınacak. 

Vergi taslağı üzerinde çalışmalar devam ederken yıllık brüt geliri 500 ile 750 bin lira arasında olan ücretliler, evini kiraya vererek kira geliri elde edenlerden ve serbest meslek kazancı olan kişilerden alınan vergi tutarı yüzde 35 sınırından yüzde 39 sınırına yükseltilecek. 

Değerli Konut Vergisi Gelecek

Kira geliri elde edenlerden alınan kira gelir vergisi için yaşanacak olan artışa ek olarak lüksk konut sahipleri için de yıllık yüzde 1 oranında ek vergi alınacak. 

Değerli konut vergisi adı verilecek olan yeni vergi için toplam sahip olduğu taşınmazların değeri mi yoksa tek tek konut fiyatı mı baz alınacak tartışmaları sürüyor. 

Rant Vergisi 2020 Yılında Tahsil Edilmeye Başlanacak

Bir diğer vergi ise rant vergisi adı altında taşınmaz sahiplerinden tahsil edilecek. 

Devlet tarafından yapılan kamu projeleri (köprü, metro, otoyol gibi) taşınmazın değeri yükselen ya da imar planı değişikliği ile taşınmaz fiyatı değerlenen kişilerden bu rakamlar üzerinden vergi kesintisi yapılacak. Kategoriler
05326519412

adresimizmir.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
UA-128180531-1