İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Kira Vergisinden Hangi Masraflar Düşülür?

Kira Vergisinden Hangi Masraflar Düşülür?

Kira geliri elde eden mükelleflerin 25 Mart tarihine kadar beyanname vermesi gerekiyor. Peki kira vergisinden hangi masraflar düşülür?

Kira geliri elde eden mükelleflerin 25 Mart tarihine kadar beyanname vermesi gerekiyor. Konutta 4 bin 400 TL, iş yerinde ise 34 bin TL'nin üzerinde gelir elde edenler beyanname verecek.

Posta gazetesinde yer alan habere göre, eğer beyannamede herhangi bir gideriniz harcamanız yoksa götürü gideri tercih ederek yüzde 15 indirim alabiliyorsunuz. Bunun için masraf belgesine de ihtiyacınız yok.

BEŞ YIL SAKLANACAK

Fakat gerçek gider yöntemi seçildiğinde ise yüzdesel bir sınır yok. Hatta vergiye tabi kira geliri kadar gerçek gideri olan mükellefler için vergi ödemesi de çıkmayabiliyor. Yüzde 15 götürü gidere göre, daha fazla indirilebilir gerçek gideri olan mülk sahipleri gerçek gider yöntemini seçip daha az vergi ödeyebilir. Gerçek giderde; masrafla ilgili belgelerin, beş sene saklanarak olası incelemede de ibraz edilmesi şart. Yani bu yılki beyan için 2023 yılının sonuna kadar belgelerin saklanması gerekiyor.

HANGİSİ AZALTIR

Son beş yılda (2014 ve sonrasında) konut satın alanlar, konut edinim bedelinin (tek bir konut için) yüzde 5’ini kira gelirinden düşebiliyor. İş yeri kira gelirinin vergi hesabında, yüzde 5 giderden faydalanılamıyor. Kiraya verilen gayrimenkul için borçlanılan kredinin (2018’de ödenen) faizleri gelirden düşülebiliyor. Emlak vergisi de dâhil olmak üzere taşınmazla ilgili olarak ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyelerle belediyelere ödenen harcamalara katılma payları da gider yazılabilir.

SİGORTA GİDERLERİ

Konut kira geliri elde ederken, diğer taraftan kendisi de kira da oturanların ödedikleri kira bedelleri de (lojman kiraları dahil) hesaplamada gider olarak dikkate alınabilir. Kiraya verilen taşınmaza ait sigorta giderleri. Vergi hesaplamasında dikkate alınabilecek diğer ‘gerçek giderler’ şu şekilde:

-Amortisman giderleri

-Kiraya verilen gayrimenkul için ödenen aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri

-Onarım, idare giderleri, sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar,

-Kiraya verilen gayrimenkulle ilgili olarak ödenen para cezaları ve vergi cezaları ise gider olarak indirilemiyor.

YIPRANMA HAKKI

Gayrimenkulün maliyet bedeli (bilinmiyorsa emlak vergi değeri) üzerinden her sene yüzde 2 oranında amortisman (yıpranma) gideri hesaplanabilir. Kiraya verilen taşınmaz için; kombi, ankastre fırın alımı, mutfak dolabı yenilenmesi gibi masraflar da binanın maliyetine eklenerek üzerinden yüzde 2 gider olarak hesaplanabilir.Kategoriler
05326519412

adresimizmir.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
UA-128180531-1