İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Plan Değişikliğine Vergi Ödemesi!

Plan Değişikliğine Vergi Ödemesi!

İmar Planı Değişikliğine Dair Değer Artış Payı Hakkında Yönetmeliğin dün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yeni dönem başladı. Artık, gayrimenkul sahibi imar planının değiştirilmesini isterse, devlete değer artış payı ödeyecek...

İmar planı değişikliği sonucu taşınmazda yaşanacak olan değer artışının değer artış payı olarak kamuya kazandırılmasında bu payın tespiti, kesinleşmesi ve ödenmesiyle ilgili esaslar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan değer artış yönetmeliğine göre; imar planı değişikliği sonucunda taşınmazda ortaya çıkacak değer artış payının, en geç inşaat ruhsatının alımı sırasında ve/veya taşınmazın ilk satışında önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ödenmesi gerekecek. 

Bu durum dahilinde değer artış payı ödenmediği takdirde, imar planı değişikliği yapılmış olan taşınmaza satış izni hiçbir koşulda verilmeyeceği gibi yapı ruhsatı da düzenlenmeyecektir.

DEĞER ARTIŞINA KONU OLAN PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ NELER?

Değer artışına konu olan plan değişiklikleri en az (1,000 metrekare) ve üzerinde bir yüz ölçümüne sahip imar adalarında; ada bazı ele alınarak nüfusu, yapı yoğunluğu, bina yükseltisi ve kat adedini arttıran, fonksiyon değişikliği getiren plan değişikliklerine ihtiyaç duyulacak kültürel tesis, sosyal ve/veya teknik bir şekilde alt yapı kullanımının adanın merkezine en fazla 500 metre yarıçaplı olan alanda karşılanması esas tutulmuş olup, parsel baz alınarak fonksiyon değişikliği suretiyle yapılacak.

DEĞER ARTIŞ PAYI NASIL BELİRLENECEK

Değer artış payı yayımlanan yönetmeliğe göre; oluşturulacak kıymet takdir komisyonunca en az şekilde iki yetkili kuruluş tarafından tespit edilmiş olan değer artış payı değerlerinin aritmetik ortalamaları değerlerinden az olmamak koşuluyla belirlenecektir.Kategoriler
05326519412

adresimizmir.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
UA-128180531-1